Kŕčové žily môžu trápiť aj mužov
Kŕčové žily sú mnohokrát považované za vyslovene ženský problém, no v skutočnosti to tak nie je. Môžu nimi trpieť aj muži. Ja som muž a s kŕčovými žilami bojujem asi o d tridsiatky, takže som zároveň výborným príkladom alebo skôr takou výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. S kŕčovými žilami som žil asi desať rokov, no keď bolesti nôh začali byť neznesiteľné a pri pohľade na vlastné nohy sa mi nepozeralo dobre, rozhodol som sa, že si ich nechám odstrániť sklerotizáciou. Skleroterapia Venasum je naozaj výborný spôsob, ako sa poškodených ciev na nohách zbaviť natrvalo. Teda takto, môžu sa vám teoreticky „vrátiť“, čo sa však najčastejšie stáva vtedy, keď k svojej liečbe nepristupujete zodpovedne, alebo robíte niektoré veci, ktoré žilám vyslovene škodia. Toto sú najčastejšie spúšťače, lepšie povedané, „zhoršovače“ stavu kŕčových žíl, ktoré vám môžu spôsobiť problémy aj po ich odstránení.
- Užívanie hormonálnych liekov ( u mužov ide najčastejšie na lieky, ktoré liečia prostatu alebo problémy s nedostatkom testosterónu a lieky na liečbu erekcie)
- Dlhé sedenie, obzvlášť to s prekríženými nohami
- nezdravé topánky – úplne rovné topánky bez ortopedického formovanie a s veľmi tenkou podrážkou
- málo pohybu alebo žiadny pohyb
- Príliš dlhé a neprerušované státie
- časté tráviace ťažkosti – prevažne chronická zápcha (nepravidelné vyprázdňovanie)
- prílišné teplo, napríklad pravidelné horúce kúpele alebo saunovanie
- nadváha
- nadmerné užívanie alkoholických nápojov
- nezdravá strava – problémom je hlavne veľa soli, ale taktiež konzervačné látky a potraviny chudobné na vlákninu, flavonoidy a vitamíny (hlavne vitamín C)
- ochorenia súvisiace s poškodzovaním ciev – napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, zápaly ciev
- príliš tesné nohavice, ktoré nedovoľujú správnemu prúdeniu krvi
- fajčenie – nad desať cigariet denne alebo v kombinácii s hormonálnymi liekmi