Základom každej starostlivosti je čistenie pleti, ktoré umožní účinným látkam preniknúť do hlbších vrstiev. Veľmi vhodné je pre začiatok určiť typ pokožky a od toho odvíjať vašu starostlivosť. Pre zmiešané a mastné typy je vhodné použiť prírodné mydlo z rôznych rastlinných olejov, ktoré vám nevysuší pokožku, napríklad kokosový, mandľový, jojobový či olivový. Mydlári navyše ponúkajú aj výrobky s rôznymi prísadami. Pokiaľ máte problematickú pleť, tak sa určite popozerajte. Pre suchšie typy sa odporúča skôr starostlivosť zahŕňajúca najmä čisté oleje. Na navlhčený vatový tampón pridáte pár kvapiek oleja a vyčistíte si tvár. Tento postup je vhodný aj na odlíčenie aj jemných partií okolo očí. Výber oleja by mal závisieť od preferencií. Pre mastnejšie typy je veľmi vhodný jojobový, hroznový, neem olej, je výborný ak trpíte aknóznou pleťou, ale pozor na kokosový, ktorý upcháva póry.
Či už použijete mydlo alebo druhú spomenutú metódu, mali by ste nasledujúcim krokom vyrovnať ph svojej pokožky, ktoré je mierne kyslé. Kvetinové hydroláty zakúpite s praktickým rozprašovačom. Najpoužívanejšie sú ružové, levanduľové, čajovníkové či mätové. Ak máte kreatívneho ducha, nie je problém si podobnú vodičku vyrobiť aj doma. Ak práve žiadny nevlastníte a rada by ste prešla na prírodnejšie alternatívy, niektorým ľuďom vyhovuje aj pridať pár kvapiek jablčného octu do vody a týmto roztokom dočistiť tvár.
Následná starostlivosť už ponúka široký výber rôznych olejov a masiel, ktorých použitie je výhradne na vás. Môžete ich medzi sebou miešať, ľahší použiť ráno a hustejší večer a na očné okolie namiesto hydratačného krému. K oleju je vhodné pridať pár kvapiek esenciálneho, ktorý vašu pleť nielen navonia, ale má veľa pozitívnych účinkov ak sa použije správne. Nie sú vhodné príliš veľké množstvá a ani následné vystavenie pleti slnečnému žiareniu, pretože u niektorých jedincov s citlivou pokožkou môže spôsobiť podráždenie, preto si tento voňavý rituál nechajte radšej na večer.
Zvyšná starostlivosť je veľmi variabilná, viete si vyrobiť rôzne masky a pílingy z dostupných ingrediencií, ktoré sa nachádzajú vo vašej kuchyni. Často používaný je med, obyčajný lesný alebo manuka, veľmi vhodný aj pri aknóznych stavoch, ale aj pre suchú citlivú pokožku. Pridaním olivového oleja a trstinového cukru dostanete jemne abrazívnu zmes. Použitie je rovnaké ako pri výrobkoch z drogérie avšak majte na pamäti, že všetkého veľa škodí. Vynikajúci pomocník do kúpeľne je íl. Ružový, bentonitový a množstvo ďalších, výber je veľmi široký. Malé množstvo zmiešate s vodou, hydrolátom alebo mliekom, pripravíte kašovitú konzistenciu a necháte chvíľu pôsobiť. Vytiahne vám z pleti nečistoty.