Sny – nevyriešené tajomstvo
Počas spánku sa nám často sníva. Niekedy si svoje sny pamätáme, niekedy (väčšinou) na ne zabudneme hneď ako sa prebudíme. Vedcom sa doteraz nepodarilo zistiť prečo sa nám sníva. Ide o istý stav vedomia, ktorý nedokážeme ovplyvniť.
Kedy snívame.
Počas spánku prechádzame jednotlivými fázami, počas ktorých sa náš organizmus obnovuje, regeneruje, oddychuje a lieči. Mozog oddychuje v poslednej REM fáze spánku a práve v tejto fáze sa nám sníva. V tomto okamihu mozog rozdeľuje informácie, ktoré získal a rozhoduje o tom čo si zapamätá a na čo zabudneme. Pri tomto procese sa vytvára sen. Počas noci sa nám sníva cca 5 krát, ale väčšinou si nezapamätáme ani jeden sen. Ak sa preberieme zo spánku v strede sna do 5 – tich minút ho zabudneme. Je to prirodzené a len málokto si na to čo počas spánku videl spomenie.
Sny plné zážitkov
Sen je emočný, citový a živý zážitok. Pokojne sa vám v noci môže pripomenúť niečo čo ste zažili pred pár dňami. Je to preto, lebo mozog triedi informácie aj týždeň.
Čo sú sny.
Čo sen znamená nie je jasné. Predpokladá sa, že to môže byť naša nevedomá túžba a naše podvedomie nám takto dáva najavo po čom naozaj túžime.
Pokojne to ale môže byť aj zhluk okolitých vnemov. Ak počas spánku začujete tiecť vodu začne sa vám snívať o rieke. Mozog takto spracuje získanú informáciu a premietne ju do sna. Vy môžete aj naďalej spať bez toho aby ste sa prebudili.
Ďalším možným vysvetlením snívania je psychologický rozmer – ide o druh psychoterapie, v ktorej sa pretínajú zážitky minulosti, skúsenosti prítomnosti a pripravujeme sa na budúcnosť.
Ako zlepšiť sny.
To o čom sa vám bude v noci snívať môžete trochu ovplyvniť. Stačí ak budete pred spánkom myslieť na niečo pekné, milé, na niečo čo vo vás vyvolá príjemné pocity (kytica kvetov, lúka,…). Prečítajte si knihu, pozrite si pekný film a vaše sny budú len a len príjemné. Určite by ste sa mali vyhnúť čítaniu detektívok a pozeraniu akčných filmov či hororov.